Je škoda, že v dnešní době je tak málo aktivit podobných promítání pohádek. Z našeho dospělého pohledu se může promítání pohádek, zdát jako zastaralé, nemoderní, „out“ apod. Dnes jsou moderní videa, multimedia, DVD, playstation a jiné. Velký rozdíl je v tom, že nové technologie jsou hezké na pohled, ale hlavně nenáročné na náš čas. Vždyť není nic lehčího než pustit dítěti pohádku na DVD – my máme klid, protože dítě sleduje televizní obrazovku. Bohužel se tím připravujeme (a dítě také) o to nejhezčí co můžeme v lidském světě být, lidský vztah. To je něco, co Vám televize nemůže dát. Více »

Z emailu od Antona Balažoviče:

Rád by som naviazal na text psychológa, aj keď nič nové asi nevymyslím. Len chcem potvrdiť z vlastnej skúsenosti rodiča, že všetko to som zažil. Nemáme televízor a tak sme od malička deťom čítali knihy a pri tom ukazovali obrázky. Samozrejme, že deti náramne bavilo počúvať a pozerať obrázky a hľadať na nich detaily toho, čo počuli. No a potom sme vyhrabali, resp. spomenuli si na staré diafilmy a začali ich premietať a zháňať od všetkých možných kamarátov a s deťmi premietať. Ten veľký obraz na stene deti fascinoval, rozprávanie do ktorého mohli zasahovať, vypytovať sa, ukazovať, či dokonca sa formou svojho tieňa doň postaviť – to bolo nádherné. Více »

Paní Anna vzpomíná promítání pohádky Čert a Káča:

Pamatuji se, že jsme ji měli doma, když jsem byla děcko. Právě kvůli této pohádce si můj mladší brácha rozbil hlavu o topení. Tak se mi to hned vybavilo, když jsem uviděla obrázek z této pohádky. Více »

Diar jsem viděla poprvé někdy v 50tých letech, když nám otec přinesl na pár dní vypůjčenou promítačku s několika pásky filmů. Dodnes si pamatuju na ten zážitek – spojení “techniky” s pohádkou a přímo v bytě! Žádnou televizi jsme samozřejmě tehdy ještě neznali. V paměti mě utkvěla pohádka Zajíc chvastoun a O zlé koze. Promítačka zase zmizela a už jsme ji nikdy neviděli. Více »

Nu a pak tu byly ještě diafilmy! Spousta krásných pohádek, ale i diafilmů naučných. Dodnes mám jeden životopisný, o černošském zpěvákovi Paulu Robesonovi. Více »

DiaSHOW.cz běží na WordPressu a vzhledu Adventure od Erica Schwarze.

DiaSHOW.cz

promítáme dětem pohádky